AutoWrzuta.pl
za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - Wersja do druku

+- AutoWrzuta.pl (http://www.autowrzuta.pl)
+-- Dział: Hyde Park (http://www.autowrzuta.pl/forumdisplay.php?fid=206)
+--- Dział: Fotoradary (http://www.autowrzuta.pl/forumdisplay.php?fid=193)
+--- Wątek: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta (/showthread.php?tid=13107)

Strony: 1 2

za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - NCMSN - 24-09-2014

Dziennik Polski: za przekroczenie prędkości będzie karany właściciel auta

znów nasi wybrańcy produkują kolejnego koszmarka prawnego
bo ciekawe jak wybrną chociażby z takich sytuacji:
- auta leasingowego
- auta gdzie zaistniała współwłasność
- auta służbowego
- auta z wypożyczalni
kolejnym absurdem jest wyliczanie kwoty mand...tfu kary administracyjnej na podstawie średniej krajowej
jak sama nazwa mówi jest to średnia i są tam pensje niższe i wyższe
i tak za to samo wykroczenie taką sama kare otrzyma prezes jak i dostawca pizzy
komuś chyba zmniejszyły się wpływy do kasy i szuka sposobu - tylko dlaczego naszym kosztem?

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - Szofer - 24-09-2014

NCMSN napisał(a):kolejnym absurdem jest wyliczanie kwoty mand...tfu kary administracyjnej na podstawie średniej krajowej

Ja nie jestem oburzony tym sposobem wyliczania kary adm. Pomysłodawcą zapewne chodziło, by jej wysokość zmieniała się wraz ze zmianą warunków ekonomicznych. Wzrośnie średnia krajowa - wzrosną kary. To, że prezes firmy i dostawca pizzy zapłacą tyle samo ma sens. Przecież niezależnie jak majętny człowiek przejedzie przez wioskę 100-ką to stworzy zawsze takie samo zagrożenie. Pani min. Wasiak otrzymała ok. pół melona odprawy... czy odczuje różnicę, gdy zapłaci 100,- zł lub 500,- zł ? Tak, czy siak dostała tyle kasy z naszych podatków (grupa PKP jest dotowana z budżetu Państwa), że żaden mandat jej niestraszny.

Ktoś dostaje 510 tys. odprawy, to i ktoś na to musi się zrzucić. Normalne - w przyrodzie nic nie bierze się z niczego.

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - NCMSN - 24-09-2014

lepszym wyjściem wydaje mi się wyliczenie procentowe takiej kary,
przykładowo
przekroczenie prędkości o 20km = 2 % kwoty wpisanej w deklaracji PIT
oczywiście można się doczepić, że część ludzi w PL ma umowy śmieciowe, albo na umowie wpisaną najniższą krajową (a resztę pod stołem) - jednak takie wyjście wydaje mi się bardziej uczciwe.

hipotetyczna sytuacja (wyliczenia bardzo uproszczone)
pan prezes oraz dostawca pizzy otrzymali zdjęcie z foto, obaj w tym samym miejscu, obaj 23km/h ponad limit
prezes zarabia miesięcznie 20000 - czyli rocznie 240.000
dostawca pizzy 1500 czyli rocznie 18.000
obaj otrzymają po karze adm, adekwatnej do zarobków
prezes dostanie - 4800
dostawca dostanie - 360

jednego i drugiego "zaboli" tak samo - bo kara powinna być karą i powinno się ją odczuć.

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - adamusek - 24-09-2014

moja biedna firma lesingowa Wink

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - misda - 24-09-2014

Jeden bubel chcą zmienić na drugi. W firmie w której pracowałem był dostępny samochód dla pracowników. Można było sobie korzystać do czasu aż przyszło zdjęcie i nie było wiadome kto w danej chwili jechał. No i pracodawca wprowadził ewidencje i trzeba było się wpisać aby dostać kluczyk. No i ludzie przestali korzystać aby uniknąć pytań gdzie jedziesz i czemu tak często.

NCMSN napisał(a):oczywiście można się doczepić, że część ludzi w PL ma umowy śmieciowe, albo na umowie wpisaną najniższą krajową (a resztę pod stołem) - jednak takie wyjście wydaje mi się bardziej uczciwe.

Nie tyle, że można się doczepić, tylko trzeba mieć tego świadomość. Bardzo dużo ludzi w PL na papierze ma mniej niż zarabia, a jednocześnie jest także liczna liczba osób, która na papierze ma WIĘCEJ niż faktycznie zarabia ...

Żyjemy w Polsce, a nie w Niemczech. Ludzie często- gęsto na papierze mają zaledwie 30% faktycznego dochodu. Sądzisz, że takiego delikwenta zaboli mandat od wpisanego w PIT 1500,- dochodu na miesiąc ?

Przypadek prezesa też trzeba analizować poprzez polską rzeczywistość. Czy naprawdę wierzysz, że prezes wyłoży 4800,- zł na karę administracyjną ? Zaraz okaże się, że prezes jeździ autem swojego szofera, który właśnie ma w papierach 1500,- zł/miesiąc i prezes zapłaci dokładnie tyle ile dostawca pizzy.

NCMSN... naprawdę sugeruję nie kierować się zarzynaniem bogatych. To dobrze, że część ludzi jest majętna, bo przez to nie jest podatna na populistyczne hasła. Mandat procentowy, to typowy socjalistyczny twór. Wszelkie zrównywanie prowadzi do jeszcze większych nierówności. W Polsce było to ćwiczone przez blisko 45 lat...

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - NCMSN - 24-09-2014

w którymś z krajów skandynawskich jest taki system i radzi sobie dobrze (później sprawdzę w którym i w skrócie opiszę na czym on polega)
wydaje mi się, że pomysł z procentowym wymierzaniem kary jest dobry - ALE ! - pod warunkiem, że nie byłoby takich sytuacji jak opisane powyżej (co innego na papierze, co innego w portfelu)

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - Bizonek - 24-09-2014

Tak już widzę, jak prezesi rejestrują swoje "porszaki" na szoferów :hehe:

Bizonek napisał(a):Tak już widzę, jak prezesi rejestrują swoje "porszaki" na szoferów :hehe:

Tak, czy siak... na 100% znajdą sposób by nie zapłacić przykładowej 4800,- złotowej kary.

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - NCMSN - 25-09-2014

@Szofer

w Finlandii nalicza się kwotę mandatu od zamożności winnego (nie od zarobków, a od tego co posiada - więc jeśli ktoś jest właścicielem większego majątku, a zarobki ma słabe... to i tak dostanie wysoki mandat - no a przynajmniej tak to zrozumiałem)

Re: za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel auta - Szofer - 25-09-2014

@NCMSN

Dla jasności: osobiście jestem jak najbardziej za tym, by kara była odczuwalna, przez każdego, niezależnie od jego statusu materialnego. Jednak jestem też realistą i wiem, że próba jej egzekwowania współmiernego do stanu posiadania sprawcy jest bardzo trudna do osiągnięcia, szczególnie w Polsce, w kraju, w którym maszyna biurokratyczna i tak już pochłania absurdalnie ogromną kasę na swoje funkcjonowanie.

Dodam jeszcze, że wysokość mandatu z fotoradaru i tak już nie jest jednakowa dla wszystkich. Jeśli ktoś ma auto w leasingu, to często do wartości mandatu musi dorzucić stówkę, bo tyle kosztuje przekazanie informacji przez leasingodawcę do SM, czy inspekcji drogowej.

Co jeszcze... ten system i tak jest już niewydolny, bo moja fotka z maja br. do mnie do tej pory nie dotarła, choć w czerwcu GITD otrzymała informację. że ja jestem użytkownikiem auta. Wnioskuję więc, że fotoradary mimo istnienia CB i Janosików, cały czas zapełniają się fotkami, a pracownicy GITD pracują mało wydajnie. Może zatem warto wymienić ludzi, a nie manipulować przy systemie, by go jeszcze bardziej popsuć.