AutoWrzuta.pl
Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - Wersja do druku

+- AutoWrzuta.pl (http://www.autowrzuta.pl)
+-- Dział: Główne forum (http://www.autowrzuta.pl/forumdisplay.php?fid=74)
+--- Dział: Prawo na drodze (http://www.autowrzuta.pl/forumdisplay.php?fid=81)
+--- Wątek: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. (/showthread.php?tid=4908)

Strony: 1 2 3 4


Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - silvox - 10-02-2013

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.tvp.pl/krakow/jedz-bezpiecznie/wideo/bezmyslne-blokowanie-skrzyzowania/9893961">http://www.tvp.pl/krakow/jedz-bezpieczn ... ia/9893961</a><!-- m -->

Od 6-tej minuty kilka zdań o odśnieżaniu, silniku zapalonym , światłach i lewopasowcach..


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - awtoy - 10-02-2013

"Silnik pracujący na postoju ponad jedną minutę to wykroczenie" - ? ? ?
Się człowiek rzeczy ciekawych dowiaduje. Confusedhock:


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - silvox - 10-02-2013

No co Ty ?? Nie masz jeszcze PJ ??

Cytat:Art. 60.
1. Zabrania się:
(...)
2. Zabrania się kierującemu:
= oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
= używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
= pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

I skąd wziąłeś minutę ?? Mylisz przepisy - minuta dotyczy zatrzymania się za znakiem B-35 ..


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - YarooS - 11-02-2013

Minuta wynika z samej definicji postoju zawartej w PoRD.

Art. 2 ust. 30 PoRD napisał(a):postój pojazdu - unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę

Co przekłada się na przepis który zacytowałeś w następujący sposób(po to właśnie są te definicje podane w art.2, żeby nie musieć tworzyć tak długich potworków, jak ten poniżej):

Cytat:[...]pozostawiania pracującego silnika podczas unieruchomienia pojazdu niewynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwająceo dłużej niż 1 minutę na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze[...]



Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - silvox - 11-02-2013

No widzę, że solidnie odrobiłeś zadanie domowe :helou: , ale niestety - nie zgadzam się z tym tokiem rozumowania.. :pala:
Auto stoi pod blokiem całą noc, wychodzisz i odpalasz silnik.. Nie ma opcji aby postój liczyć od momentu startu silnika.. Big GrinD
Definicja postoju dotyczy ruchu drogowego, nie parkingu.. Skoro w przepisie nie ma wyjątku (dla odśnieżania itp) nie można aż tak naciągać przepisów..

Napisano - w obszarze zabudowanym natychmiast wyłączamy silnik i koniec.. Nie szukajcie dziury w całym.. :anyproblem: :anyproblem:


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - YarooS - 13-02-2013

Obawiam się ze "tok rozumowania" nie ma tutaj niestety nic do "gadania", to czysta logika i reguły dekodowania aktów normatywnych.
W przypadku który opisałeś, postoju oczywiście nie liczy się od momentu odpalenia silnika, tylko od momentu zatrzymania się tam samochodu dnia poprzedniego i trwa on niezależnie od tego czy auto stoi tam 2 minuty czy np. rok.

Cytat:Napisano - w obszarze zabudowanym natychmiast wyłączamy silnik i koniec
Konia z rzędem temu kto taki przepis znajdzie gdzie mowa jest o "natychmiast" Wink , sam zacytowałeś przepis mówiący o postoju, a ten definiowany jest właśnie artykułem który przytoczyłem w poprzedni poście. Język prawny tym się właśnie różni od potocznego że niedozwolone jest takie "naciąganie" definicji jakiego tutaj dokonałeś(choćby nawet mogło się to wydawać słuszne), nie wolno Ci wykraczać ponad to co jest napisane.
Co więcej, gdyby nawet Twoją przykładową sytuację z odpaleniem auta pod blokiem nie uznać jako postój, wtedy skutki tego byłyby dokładnie odwrotne, czyli przepis który zacytowałeś nie miałby do niej zastosowania - a co za tym idzie, można by sobie odśnieżać do woli z zapalonym silnikiem.


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - silvox - 13-02-2013

YarooS napisał(a):Konia z rzędem temu kto taki przepis znajdzie gdzie mowa jest o "natychmiast"
Nooo, nie rób jaj.. :anyproblem:
silvox napisał(a):Art. 60.
1. Zabrania się:
(...)
2. Zabrania się kierującemu:
(...)
= pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym

Przecież nie ma tu ani słowa o dozwolonym czasokresie postoju z włączonym silnikiem.. Czyli - podjeżdżasz i "natychmiast" wyłączasz.. To takie proste i nie potrzebne jest drążenie .. Dlaczego nie chcesz tego zrozumieć ?? Wszyscy rozumieją, chociaż się oburzają, ale jednak.. :okman:
YarooS napisał(a):niedozwolone jest takie "naciąganie" definicji jakiego tutaj dokonałeś
Absolutnie niczego nie naciągam, zwłaszcza przepisów.. Nie wrobisz mnie w to .. :helou:


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - MrRogalik - 14-02-2013

Rozumiem,że przepis dot. uruchomionego silnika na terenie zabudowanym podczas postoju nie dotyczy radiowozów?
Wrocław- CODZIENNIE panowie policjanci stoją na boczku przyglądając się przejeżdżającym samochodom... Nic by mnie w tym nie irytowało,ale za każdym razem mają zapalony silnik a za nimi rozchodzi się siwy dym !!! "Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie"...


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - Optysio - 14-02-2013

Kiedyś złożyłem zawiadomienie o takich praktykach policjantów. Dostałem odpowiedź, że policjantów ten przepis nie obowiązuje, ponieważ wykonują czynności służbowe na drodze.

Art. 60
Ust.2
2. Zabrania siękierującemu
3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Taka była interpretacja przepisu przez z-cę komendanta.

Było to kilka lat temu, ale do dzisiaj nic się nie zmieniło.

Jeśli zobaczycie stojący radiowóz z wyłączonym silnikiem i policjantami w środku przy takich temp. jak obecne, to nie dlatego, że przestrzegają przepisów, ale dlatego, że mają oszczędzać paliwo, bo kasy mało.


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - YarooS - 15-02-2013

silvox napisał(a):Przecież nie ma tu ani słowa o dozwolonym czasokresie postoju z włączonym silnikiem..

Słowa o czasookresie nie ma, ale jest słowo POSTÓJ - temu chyba nie zaprzeczysz?! Postój czyli coś wyraźnie dookreślone definicją, którą Ci już zacytowałem.

A w poprzednim poście wydaje mi się, że wyjaśniłem już chyba po co wprowadza się definicje w kodeksie?!
Hmmmm może na przykładzie... na pewno podpisywałeś w swoim życiu jakieś umowy, np. zlecenia. W większości na początku masz np. taką formułkę "stronami umowy są Pan silvox, zamieszkały w... legitymujący się dowodem osobistym nr... itd., zwany dalej ZLECENIODAWCĄ.", po czym następują kolejne jej podpunkty w których to już nie jesteś nazywany "Panem Silvoxem, zamieszkałym w... itd.", tylko cała ta formułka zastąpiona jest jednym słowem ZLECENIODAWCA(właśnie po to żeby za każdym razem nie musieć przepisywać całego długiego ciągu określającego kim jesteś, zastępuje się to jednym słowem).
Taką samą rolę pełnią właśnie te definicje na początku kodeksu, więc coś jest w nich zdefiniowane tylko w taki sposób można odczytywać. Więc w każdym kolejnym artykule czytasz sobie przepis i sprawdzasz co poszczególne słowa znaczą właśnie w tej początkowej części z definicjami.
Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć, najtrudniej wyjaśnia się chyba własnie rzeczy które powinny być oczywiste Wink :lol:

silvox napisał(a):Absolutnie niczego nie naciągam, zwłaszcza przepisów.. Nie wrobisz mnie w to .. :helou:
Ależ absolutnie w nic nie chcę Cię wrabiać, ale sam przeczytaj co tutaj napisałeś: "Czyli - podjeżdżasz i "natychmiast" wyłączasz.. To takie proste i nie potrzebne jest drążenie .. Dlaczego nie chcesz tego zrozumieć ?? Wszyscy rozumieją, chociaż się oburzają, ale jednak..

W przepisie nie ma ani słowa o żadnym "natychmiast", jest za to użyte sformułowanie postój, które kodeks nakazuje interpretować w tylko jeden sposób(czyli jako unieruchomienie powyżej 1 minuty), to jest tylko i aż tak precyzyjne.

Optysio napisał(a):Kiedyś złożyłem zawiadomienie o takich praktykach policjantów. Dostałem odpowiedź, że policjantów ten przepis nie obowiązuje, ponieważ wykonują czynności służbowe na drodze.
Też się kiedyś nad tym zastanawiałem i właśnie ten zacytowany fragment przepisu mi się nasunął... jednak policjanci trochę naciągają, bo czytałem interpretację tego przepisu, gdzie autor wyjaśniał, że zapis ten dotyczy pojazdów np. remontujących drogę itp. a nie przyczajonych w krzakach policjantów.


Re: Odśnieżanie, oświetlenie pojazdu w warunkach zimowych .. - silvox - 16-02-2013

YarooS napisał(a):sformułowanie postój, które kodeks nakazuje interpretować w tylko jeden sposób(czyli jako unieruchomienie powyżej 1 minuty)
Nadal nie chcesz, czy nie możesz zrozumieć, że to dotyczy znaku B-35.. Tkwij sobie w tej swojej nadinterpretacji i tak to tłumacz SM lub policji jak podjedzie pod Twoje auto odpalone pod blokiem.. wiem jaki będzie efekt - mandat.. :anyproblem:
YarooS napisał(a):Słowa o czasookresie nie ma
YarooS napisał(a):Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć, najtrudniej wyjaśnia się chyba własnie rzeczy które powinny być oczywiste
I kto to mówi.. Ekspert od przepisów - jesteś może egzaminatorem ?? Chętnie się czegoś nowego dowiem, oprócz osobistej interpretacji oczywiście, bo to mnie nie interesuje..
YarooS napisał(a):w nic nie chcę Cię wrabiać
Na żartach też się nie znasz.. Big GrinD Big GrinD