Witaj! Logowanie Rejestracja


Drogi osiedlowe
#1
Jak to właściwie jest z drogami osiedlowymi? Chodzi o pierwszeństwo. Przypuśćmy że jest sobie droga wzdłuż osiedla, prowadzącaa do drogi głównej. Z tą drogą krzyżują się wjazdy z małych parkingów pod blokami, lub drogą która wiedzie wzdłuż bloków a na której także parkują samochody. Teoretycznie, jako że nie ma tam znaku pierwszeństwa, więc panuje tam zasada "prawej ręki" czyli jadący wzdłuż "głównej" drogi osiedlowej muszą wpuścić tych co sąpo prawej stronie. Ale może jset jakiś przepiś który to inaczej reguluje? Po prostu dziwne mi siewydaje, że jadąc tą drogą musiałbym ustępować wszystkim, którzy właczają sie do ruchu?
"Jeździj tak, jakby wszyscy cię chcieli zabić"

[trajano]

[Obrazek: http://www.autowrzuta.pl/images/zal.png]
 
Odpowiedz
#2
Dobrze że piszesz Tongue Ostatnio u mnie na osiedlu była kolizja. Facet wyjeżdżał z podwórka na taką drogę wzdłuż osiedla Smile
Kogo wina? Jego, ponieważ włączał się do ruchu, a włączając się do ruchu musisz wszystkich przepuścić Smile
 
Odpowiedz
#3
Najdziwniejsze jest to, że o regule prawej ręki ludzie zapominają właśnie na osiedlowych drogach. Na drogach publicznych kto bystrzejszy to ją stosuje, po wjeździe na osiedle - totalna porażka, jeżdżą jak chcą Smile
Stan pkt 0
 
Odpowiedz
#4
brombrała napisał(a):o regule prawej ręki ludzie zapominają właśnie na osiedlowych drogach

Dokładnie, na takich w mieście jeszcze jako tako, ale po wjechaniu w osiedle większość jeździ w/g zasady ,,szersza z pierwszeństwem'' lub ,,jadę na wprost to mam pierwszeństwo'' ..
Powyżej
sarah^^1977 dobrze pisze - włączając się do ruchu musisz ustąpić pierwszeństwa wszystkim .. A kiedy nastepuje włączanie się do ruchu opisane jest dokładnie ..
Cytat:Włączanie się do ruchu:

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

= na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi nie będącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania (D-41),
= na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej,
= na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych (D-14),
= na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów (C-13), z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów (P-11),
= pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:

= zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania,
= zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.

Można tu jeszcze dodać co jest obiektem przydrożnym - parkingi, stacje benzynowe, markety itp..
 
Odpowiedz
#5
A jak to jest już na samych parkingach przy marketach?
Tutaj sprawa jest jasna - są znaki poziome mówiące o ustąpieniu pierwszeństwa przy wyjeździe na "główną" uliczkę parkingu. A jak ich nie ma? Obowiązuje zasada prawej ręki?
 
Odpowiedz
#6
spiochu napisał(a):A jak ich nie ma? Obowiązuje zasada prawej ręki?

Tak, jak najbardziej .. Nawet na wjazdach na niektóre parkingi są umieszczone przypominacze, że na tym parkingu obowiązują zasady ruchu drogowego ..

Oczywiście kultury nic nie zastąpi na takich parkingach, bo jeśli nie wypuścisz wyjeżdżającego, mimo że on nie ma pierwszeństwa to nie będziesz miał gdzie zaparkować ...
 
Odpowiedz
  


Skocz do: