• Witamy w serwisie AutoWrzuta.pl
  • Zapraszamy na strony naszych Partnerów!
  • Chcesz, żeby Twój film był w tv? Czytaj ogłoszenia!
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Haji: moje filmy
kierowniczka napisał(a):
Myjk napisał(a):Ma prawo ją wyprzedzić z prawej strony. Pas nie jest tam wyłączony z ruchu dopóki się nie skończy.
Zgadza się - dopóki pas się nie kończy... ale jednak kierowca citroena, pomimo "martwego pola" - wiedząc, że nie zdąży "na legalu" wyprzedził ciężarówkę z prawej... po pasie wyłączonym z ruchu. Apel do wyobraźni na temat tego, kto miał pierwszeństwo zająć pas, powinien być raczej skierowany do kierowcy citroena, któremu honoru by chyba nie ubyło, gdyby włączył się do ruchu bezpieczniej za ciężarówką (na zdjęciu widać, że rozbiegówki są dość krótkie)... a nie ryzykował kolizję z autem, którego mógł przecież nawet nie widzieć.

Nie wyprzedzam ciężarówek, bo mi ciążą na honorze, a tylko i wyłącznie dlatego że sypią przeraźliwymi ilościami piasku, "miotają" kamieniami i podrywają wiele innych "ciekawych" przedmiotów w powietrze, prawem niutona, spadających za chwilę na auto jadące obok lub za nimi. Dlatego korzystam z każdej nadarzającej się okazji do wyprzedzenia, bo już dwa razy przednią szybę przez ciężarówkę utraciłem (a raz nawet boczną).

Ponadto, cytromen ciężarówkę wyprzedził jeszcze legalnie przed "paskami", jedynie rejestrującego minął po obszarze wyłączonym z ruchu, bo pas obok był przezeń w trakcie zajmowania. Dlatego też gdy wyprzedzam lewym pasem, a po prawej jest pas rozbiegowy (czy też zwyczajnie trzeci pas), nigdy nie zmieniam pasa na środkowy jeśli mi cokolwiek przesłania widok skrajnego prawego. Dla własnego bezpieczeństwa, żeby mi potem ktoś właśnie nie machał Art. 22.4. po ew. stłuczce.

Gdyby tutaj cytryna przygrzmociła w rejestrującego, to byłaby spora szansa, że nie uniknąłby odpowiedzialności za złamanie Art. 22.4. i nie ratowałby go fakt, że citroen przejechał po obszarze wyłączonym z ruchu (no właśnie, o ile w ogóle by tam wtedy pojechał) -- i tylko na to chciałem zwrócić uwagę. Zapieranie się przez niektórych, że rejestrujący miał tutaj pierwszeństwo i był "na prawie", roztrząsających szczegóły przepisu, jest po prostu strzelaniem sobie w stopę. Ja wiem, że wielu osobom jest to trudno zaakceptować, ale orzeczenia sądów wielokrotnie weryfikowały spojrzenie o tzw. pierwszeństwie wynikającym rzekomo wprost z PORD (i o tym też gdzieś jest, całkiem burzliwy, wątek na niniejszym forum). Gwoli jasności -- uważam, że prawo drogowe jest dobrze skonstruowane. Narzuca wzajemne dbanie o zdrowie, ale przede wszystkim dbanie o swoje zdrowie. Zdecydowanie lepiej jest odpuścić piratowi, niż wykazywać za wszelką cenę swoje pierwszeństwo. Ci którzy tego nie rozumieją, wcześniej czy później skończą miernie na poboczu i nie ma znaczenia czy są "kapeluszami" literalnie trzymającymi się przepisów, czy "szalonymi piratami" drogowymi.

Także Haji, nie złość się. To nic personalnego. Po prostu warto pokazywać drugą stronę medalu w takich przypadkach. Niestety niektórzy tutaj mają myślą, że wrzucając nagranie jakiegoś pirata, sami są automatycznie zwolnieni z oceny -- co jest niestety skrajnie głupim podejściem. No ale, trzeba się po prostu do tego przyzwyczaić. Tongue
Pozdor Myjk | Mój rejestrator -> EM GS 600 FullHD 1080p@30fps GPS GS

Odpowiedz
Jak zwal tak zwal i tak Cytromen nie jest w porzadku i nic tego nie zmieni Smile ilosc tlumaczen nagrywajacego i osob broniacych Cytromena nie zmienia faktu ze na wysepce powinno go nie byc !!!!!! Wiec po co ta dyskusja Smile :thankyou:
Krytyka jest mało użyteczna i nieowocna i zarozumialcem jest ten, kto woli odgrywać rolę raczej złośliwego krytyka niż twórcy.

[Obrazek: us-fan.png]
[Obrazek: sony_vegas_pro_userbar_by_darkhaunter-d3k4jpu.png]

Odpowiedz
PESO napisał(a):Należy, więc zdać sobie pytanie czy kierujący Citroenem prawidłowo ocenił sytuację i czy manewr, na który się zdecydował nie był zbyt niebezpieczny a może nawet w świetle powyższego art. czy był zgodny z przepisami?
Mam tu na myśli następujące aspekty:
a) czy zdąży wykonać manewr zanim pas się skończy?

Otóż to. Właśnie bardziej mi to wygląda na "przeliczenie się" co do możliwości. Ale co miał w takiej sytuacji zrobić, kto mi odpowie? W momencie kiedy zorientował się że nie da rady, zacząłby hamować. Oczywiście różnica prędkości miedzy cytryną a tirem byłą spora więc zanim kierowca cytryny zdążyłby ją wytracić na tyle żeby tir go wyprzedził, nadziałby się na barierę energochłonną lub odbił i przytulił do tira. Obie sytuacje prawdopodobnie spowodowałyby że tir zjechałby w lewo i zdjął nagrywającego. Bardzo podobna sytuacja była w programie "Wypadek przypadek" i tak się właśnie skończyła.
Nie jestem zwolennikiem wyprzedzania z rozbiegówek tak samo jak nie jestem zwolennikiem zmiany pasa w takich miejscach.
Poobserwowałem sobie ostatnio jak to robią w europie i szczególnie w Niemczech i Austrii przy dojeżdżaniu do zjazdów/wjazdów wszyscy jak jeden mąż zjeżdżają na lewy pas czy ktoś wjeżdża czy nie. Bardzo mi się to podobało i to jest dowód na to że można kreować sytuację poprawiające bezpieczeństwo bez nakazów zawartych w kodeksach.
Osobiście instynkt samozachowawczy powstrzymałby mnie przez zjeżdżaniem w sytuacji w jakiej to zrobił autor.

A drugi film to świetny przykład jak nie należy robić. Głupoty busiarza nie ma co komentować ale ten wyprzedzany zrobił dokładnie inaczej niż powinien. W sytuacji zagrożenia naturalnym odruchem jest hamowanie. Wyprzedzany powinien jechać z taką samą prędkością jak jechał a busiarz łatwo zwiększyłby różnicę prędkości i schował się za wyprzedzanym.

Odpowiedz
Cytat: W sytuacji zagrożenia naturalnym odruchem jest hamowanie. Wyprzedzany powinien jechać z taką samą prędkością jak jechał a busiarz łatwo zwiększyłby różnicę prędkości i schował się za wyprzedzanym.

Piszesz... wyprzedzany. Na filmie widać co najmniej dwóch wyprzedzanych, czyli autora filmu i ciemnie auto osbowe. Więc o który pojazd chodzi ?
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806

Odpowiedz
Szofer napisał(a):
Cytat: W sytuacji zagrożenia naturalnym odruchem jest hamowanie. Wyprzedzany powinien jechać z taką samą prędkością jak jechał a busiarz łatwo zwiększyłby różnicę prędkości i schował się za wyprzedzanym.

Piszesz... wyprzedzany. Na filmie widać co najmniej dwóch wyprzedzanych, czyli autora filmu i ciemnie auto osbowe. Więc o który pojazd chodzi ?

Tego, którego widać na pierwszym planie, który nie mógł się "dogadać" z busiarzem.

Odpowiedz
Tu jest zgodność... gość wyraźnie chciał pokazać busiarzowi, że jego miejsce jest z tyłu... :-)
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806

Odpowiedz
Odkopię swój wątek. Film jest niemłody, ale mój. Mała przygoda ze Szczecina:

Odpowiedz
Kolejny zawodnicy:

Odpowiedz

Skocz do:

Browsing: 1 gości