• Witamy w serwisie AutoWrzuta.pl
  • Zapraszamy na strony naszych Partnerów!
  • Chcesz, żeby Twój film był w tv? Czytaj ogłoszenia!
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
powerbank pod kamerę
Witam

Od dwóch tygodni mam Viofo A129G-Duo + Viofo Hardware Kit ACC (HK3)

Zastanawiam się nad dodatkowym zasilaniem do trybu parkingowego. Powe bank Cellink jest najlepszy, ale stanowczo za drogi. Postanowiłem sam zrobić taki Powe bank i wymyśliłem coś takiego:

• Moduł ładowania dodatkowego akumulatora separator SA40
• Akumulator Żelowy TOYAMA 18Ah 12V NPG18

W związku z tym mam pytanie, co o tym sadzicie, wady zalety, może ktoś ma coś takiego i używa.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odpowiedz
(12-08-2020, 09:51:41)dareks69 napisał(a): Witam

Od dwóch tygodni mam Viofo A129G-Duo + Viofo Hardware Kit ACC (HK3)

Zastanawiam się nad dodatkowym zasilaniem do trybu parkingowego. Powe bank Cellink jest najlepszy, ale stanowczo za drogi. Postanowiłem sam zrobić taki Powe bank i wymyśliłem coś takiego:

• Moduł ładowania dodatkowego akumulatora separator SA40
• Akumulator Żelowy TOYAMA 18Ah 12V NPG18

W związku z tym mam pytanie, co o tym sadzicie, wady zalety, może ktoś ma coś takiego i używa.

Specyfikacja mówi, że pracuje od -20st do +50st - więc w upał może być nieciekawie np. parking przed hipermarketem w pełnym słońcu.

Myslę także, że separator nie jest potrzebny - mam powerbanka na ogniwach  LiFePO4 i ładowanie jest w trakcie normalnej pracy z bezpiecznika zapalniczki (tzn. jak włączony jest silnik to altek ładuje powerbanka i zasila kamerkę, jak gaśnie silnik to kamera jest zasilana z powerbanka)
A129G DUO GPS + EVO 256GB + Powerbank 10Ah DIY
Ford Mondeo TDCi 2.0L PowerShift 2013

Odpowiedz
+ 50 spoko mam miejsce w bagażniku a właściwie w takiej komorze blisko nadkola gdzie jest odprowadzanie ciepła z auta.

Separator jest konieczny ponieważ to jest dodatkowy akumulator i będzie ładowany przez alternator w czasie jazdy.

Za dwa trzy dni narysuję schemat jak ja to widzę i co wy o tym sądzicie.

Chcę zbudować układ całkowicie automatyczny.

Odpowiedz
Małe światełko w tunelu.
U braci ryżowych znalazłem fajną przetwornicę: na wejściu 9-35V na wyjściu 14.5V - obciążenie max.22A.
Miłe zaskoczenie, bo obudowa aluminiowa, bardzo dobrze wykonana, w kształcie radiatora. Od spodu zalana tworzywem.
Od wczoraj robię testy pod obciążeniem - służą mi do tego 3 żarówki H7 - 55W każda.
Wczoraj spaliłem zasilacz komputerowy - przy jednej żarówce jeszcze dawał radę, ale 2 go już pokonały. Myślałem już, że znowu trafiłem na "chińszczyznę".
Dzisiaj podpiąłem zasilacz montażowy 12V 25A - zero problemów na 3 żarówkach.
Po 20 minutach obciążenia 165W przetwornica miała max.40 stopni. A tyle mój powerbank nie weźmie Smile
Jak widać na załączniku, napięcie przy takim obciążeniu trzyma się na 14.40V - przy jednej żarówce było 14.52V.

stanowisko testowe Smile

Częściowo widać na mojej "płytce drukowanej" resztę części do modułu zasilania - robię opóźniony start ładowania ok.20s (regulacja od 0 do 100s - zmodyfikowałem kupny przekaźnik z opóźnieniem 0-10s, poprzez wymianę kondensatora o 10x większej pojemności). Opóźnienie potrzebne jest, bo w tej sytuacji BMS będzie ładował powerbank zaraz po odryglowaniu samochodu. W planach mam dodanie przycisku "resetującego" opóźnienie - awaryjnie w zimie, jakbym nie mógł odpalić od razu auta.
Podmienię też BMS na bardziej "pro" Smile

Mam nadzieję, że w końcu wykorzystam 100% pojemności ogniw

Odpowiedz
Konkretnie!
Przypomnij mi prosze (wiem ze pisales),
do jakiego poziomu Twoj alternator laduje? Ile brakuje do 14.6?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
[Obrazek: untitlvdv.png]

Odpowiedz
(14-08-2020, 13:24:00)pizdys napisał(a): Konkretnie!
Przypomnij mi prosze (wiem ze pisales),
do jakiego poziomu Twoj alternator laduje? Ile brakuje do 14.6?

Altek daje do 14.4V
Spadek na diodzie zenera - tutaj jest różnie od 0.3 nawet do 0.7V (nie wiem, od czego to zależy).
Dodatkowo "wspaniały" BMS w samochodzie Wink
Teraz będę miał te 14.4V / 14.5V na wejściu powerbanku.

Odpowiedz
Czyli walka trwa o doladowanie ogniwa z 3.42V do 3.6V
Moim zdaniem to zysk 5-10% patrzac za zaraz za 3.45V ogniwo wchodzi na max:

Uwagi z moich doswiadczen na lifepo4:
Nie przekraczaj progu 3.6V na ogniwo, niestety pomimo roznych zrodel mowiacych o tym ze ogniwo lifepo4 moze bezpiecznie i bez degradacji wejsc na 3.8V jest klamstwem. Testowalem ogromna ilosc roznych lifepo4 i w kazdym ogniwie ktore trzymalem na 3.8V przez tydzien odnotowalen straty 3-13%. Podczas gdy przy 3.6V nie bylo wiecej niz 1%.

Dolny prog jest trudny do ustalenia, ale napewno przy 2.5V zadnej utraty nie odnotowalem, i nie doszlo do zadnych uszkodzen, nawet pozostawiajac ogniwa w takim stanie przez 2mce.

Najwiekszym zaskoczeniem bylo to ze testowalem ogniwa z Cellinka Neo6/neo9, ktore tez tracily zywotnosc przy trzymaniu ich na 3.8 (przez tydzien na ogniwo podawalem 3.8V). Utracily 4%! A w cellinku przy 100% naladowania ogniwo dostaje 3.85V. Byc moze to wraz z polaczeniem wysokich temperatur sprawia ze niezawodnosc Cellinkow NEO jest gorsza niz Cellinka B w ktorym bylo mniej ogniw i byly trzymana na 3.8V (a nie 3.85V jak w NEO)

[Obrazek: 36841420884144.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.

Odpowiedz
(14-08-2020, 14:15:19)pizdys napisał(a): Czyli walka trwa o doladowanie ogniwa z 3.42V do 3.6V
Moim zdaniem to zysk 5-10% patrzac za zaraz za 3.45V ogniwo wchodzi na max:

...

Myślę, że nie tylko 5-10% - mam 2 ogniwa, którym" trochę wolniej idzie".
Przy nominalnym napięciu na wejściu myślę, że BMS dobije je więcej - przesunie się punkt odcięcia ładowania, po przekroczeniu max. progu dla któregoś z ogniw - finalnie zyskam najwięcej na maruderach.
Testy niedługo, jak poskładam to wszystko.

Odpowiedz
No tak zawsze jest ze 1 z ogniw nagle idzie w gore, podczas gdy reszta jeszcze zdaje sie absorbowac energie, ale z tego co widze u siebie te pozostale tez zaraz wskakuja na max.... i idealnie nigdy sie nie uda ich wyrównac, bo charakterystyka ladowania jest taka, ze przy koncu bateria nagle wchodzi na wysoki poziom a reszta nie ma czasu nadgonic.

Wtedy dziala "equalizer" lub "balancer", ktory celowo obciaza takie ogniwo (wchodzace na wysoki poziom), dajac ekstra czas pozostalym, albo malym prądem jest zabierana i przekazywana energia pozostalym ogniwom.

Osobiscie z tego co widze lepszym i wydajniejszym jest zwieranie/obciazanie ogniwa ktore wskakuje na wysoki poziom. Bo 1 z 4 ogniw jest ograniczane ale 3 na 4 jest wciaz w pelni ladowane, wiec korzystniej to wypada, niz przemieszczanie 1ampera miedzy ogniwami.

Odpowiedz
(14-08-2020, 15:17:01)pizdys napisał(a): ...

Osobiscie z tego co widze lepszym i wydajniejszym jest zwieranie/obciazanie ogniwa ktore wskakuje na wysoki poziom. ...

Masz jakieś rozwiązanie - bo raczej BMS ze zwykłym balancerem tego nie załatwi.

Odpowiedz
Photo 
Narysowałem taki schemat i mam w związku z nim pytania ?

1. w którym miejscu można podłączyć przetwornice strefa A tak jak jest na rysunku czy w strefie B

Dodatkowy akumulator będzie w bagażniku w specjalnej wnęce w związku z tym będę zmuszony przeciągnąć tam przewody ładujące i tu następne pytanie

2. czy grubość przewodów jest odpowiednia 20mm2 od akumulatora do akumulatora

Załączone pliki
.pdf   2 Akumulator.pdf (Rozmiar: 1.38 MB / Pobrań: 42)

Odpowiedz

Skocz do:

Browsing: 1 gości