Witaj! Logowanie Rejestracja


Ankieta: Czy działa ci filtr CPL Viofo?
TAK
NIE
[Wyniki ankiety]
 
Uwaga: To jest publiczna ankieta, więc każdy może zobaczyć na co zagłosowano.
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oryginalny filtr CPL do Viofo - czy działa?
#23
Ja kupowałem swoje Viofo A119Pro z filtrem CPL początkowo też miałem problemy z ustawieniem, udało się i jednak filtr działa jak trzeba, nie wchodzi w obraz i niweluje odbicia kokpitu, nie sprawdzałem za pomocą białej kartki ale myślę że nie muszę bo na nagraniach nie widzę odbić Smile oczywiście jest nieco straty na jasności ale nie jest to na tyle ogromna strata żeby nie używać filtra co do ceny sprawdź jeszcze na autorejestratory.pl ja u nich kupowałem i mają chyba najniższe, miałem to okazję sprawdzić 2 razy bo kupiłem 2 kamery Wink
Aktualny dorobek:

[Obrazek: aktualny-dorobek.jpg]
 
Odpowiedz
#24
Filtr od Viofo działa pięknie, gdy patrzy się przez niego na przednia szybę z pewnego oddalenia, np. z fotela kierowcy. Gdy trzyma się go pionowo, to praktycznie wszystkie odbicia konsoli ładnie znikają, a są widoczne gdy się go lekko przekręci, co potwierdza, że fabrycznie jest już dobrze ustawiony.

Założony na kamerze, usuwa jednak tylko odbicia widoczne na wprost (w centralnej części obrazu), pozostawiając te dookoła. To nie jest wada filtra, tylko kwestia kierunku i procentu polaryzacji.

Najpierw trochę fizyki.
Polaryzacja przy odbiciu światła jest maksymalna (stuprocentowa) tylko dla specyficznego kąta padania, zależnego od współczynników załamania światła powietrza i materiału powierzchni (np. szkła), od której światło się odbija. (Można dzięki temu określać współczynnik załamania np. kropli jakiejś cieczy.)
Im dalej od tego kąta (w dół lub w górę) tym procent polaryzacji mniejszy.
Światło odbite jest spolaryzowane w kierunku prostopadłym do płaszczyzny wyznaczonej promieniem padającym i odbitym. Przy odbiciu od powierzchni poziomej, kierunek polaryzacji tez jest poziomy. Filtr ma ustawiony pionowy kierunek polaryzacji, więc wycina wszystko co ma kierunek poziomy i osłabia to co ma kierunek skośny. Nie osłabia pionowego.

Odbicia widoczne po prawej i lewej stronie obrazu mają polaryzację ukośną, więc filtr ich nie wycina, a tylko osłabia. To teoretycznie obsłużyłby filtr mający inny kierunek polaryzacji po bokach, ale nie wiem czy jest obecnie możliwe wyprodukowanie takowego, nie mówiąc już o jego dostępności i koszcie.
Odbicia widoczne poniżej i powyżej "czystego" obszaru mają inny kąt niż ten idealny, więc są tylko częściowo spolaryzowane i dlatego są widoczne. Tego nie przeskoczy żaden filtr.
 
Odpowiedz
#25
(11-07-2018, 16:09:17)rha napisał(a): Filtr od Viofo działa pięknie, gdy patrzy się przez niego na przednia szybę z pewnego oddalenia, np. z fotela kierowcy. Gdy trzyma się go pionowo, to praktycznie wszystkie odbicia konsoli ładnie znikają, a są widoczne gdy się go lekko przekręci, co potwierdza, że fabrycznie jest już dobrze ustawiony.

Założony na kamerze, usuwa jednak tylko odbicia widoczne na wprost (w centralnej części obrazu), pozostawiając te dookoła. To nie jest wada filtra, tylko kwestia kierunku i procentu polaryzacji.

Najpierw trochę fizyki.
Polaryzacja przy odbiciu światła jest maksymalna (stuprocentowa) tylko dla specyficznego kąta padania, zależnego od współczynników załamania światła powietrza i materiału powierzchni (np. szkła), od której światło się odbija. (Można dzięki temu określać współczynnik załamania np. kropli jakiejś cieczy.)
Im dalej od tego kąta (w dół lub w górę) tym procent polaryzacji mniejszy.
Światło odbite jest spolaryzowane w kierunku prostopadłym do płaszczyzny wyznaczonej promieniem padającym i odbitym. Przy odbiciu od powierzchni poziomej, kierunek polaryzacji tez jest poziomy. Filtr ma ustawiony pionowy kierunek polaryzacji, więc wycina wszystko co ma kierunek poziomy i osłabia to co ma kierunek skośny. Nie osłabia pionowego.

Odbicia widoczne po prawej i lewej stronie obrazu mają polaryzację ukośną, więc filtr ich nie wycina, a tylko osłabia. To teoretycznie obsłużyłby filtr mający inny kierunek polaryzacji po bokach, ale nie wiem czy jest obecnie możliwe wyprodukowanie takowego, nie mówiąc już o jego dostępności i koszcie.
Odbicia widoczne poniżej i powyżej "czystego" obszaru mają inny kąt niż ten idealny, więc są tylko częściowo spolaryzowane i dlatego są widoczne. Tego nie przeskoczy żaden filtr.

Czyli rozumiem z tego że filtr CPL działa skutecznie w zakresie światła wpadającego od linii prostopadłej +-15 stopni Wszystko co wpada powyżej, poniżej i na boki nie jest redukowane lub tylko w małym stopniu. Bo niestety u mnie nie jestem w stanie ustawić tak filtra CPL by zredukował mi deskę rozdzielczą i słupki. Żadnego efektu, pewnie z powodu dziwnego kąta odbicia światła.
Zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś dobrego profesjonalnego filtra polaryzacyjnego i nie wyciąć szkiełka na wymiar.
Mylić się jest rzeczą ludzką, więc popraw mnie jeśli się mylę Tongue

Było: Eyes Tongue
Było: A119S GPS + Evo128GB + Graphene
Jest: A129Duo GPS + Evo256GB + Graphene
 
Odpowiedz
#26
Dokladnie tak jak pisze @rha, filtr wycina odbicia padajace tylko pod jednym katem, co tez tu bylo wytlumaczone:

http://www.autowrzuta.pl/showthread.php?...#pid265120

Uzupelnieniem jest ten moment:
http://www.autowrzuta.pl/showthread.php?...#pid264932
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
[Obrazek: untitlvdv.png]
 
Odpowiedz
#27
Ano ... i dlatego fantastyczne efekty daje uzyskać tylko i wyłącznie w obrazach statycznych - ustawiasz aparat i kręcąc filtrem decydujesz (idąc na kompromisy) co ważniejsze i ...pstryk.
W filmach, niestety resztę kadru można (jakby powiedział mój dziadek) "o kant tyłka potłuc".
Nie zasuwam !    Prędkość zabija !    Włącz myślenie.
Nie skreślaj życia tak prędko !    Żyj i pozwól żyć innym !
 
Odpowiedz
#28
Czyli mam rozumieć, że w praktyce filtr CPL nie zawsze zadziała i w dodatku nie na całym obszarze kadru. Prawdopodobnie więcej czasu nie będzie spełniał swojego zadania, bo na uzyskanie kąta 90st pod jakim pada światło, kierowca nie będzie miał żadnego wpływu. Zawsze będzie się zmieniać. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie.
[Obrazek: bez2png_qsqharr.png]
 
Odpowiedz
#29
(12-07-2018, 08:28:09)marekelb napisał(a): Czyli mam rozumieć, że w praktyce filtr CPL nie zawsze zadziała i w dodatku nie na całym obszarze kadru. Prawdopodobnie więcej czasu nie będzie spełniał swojego zadania, bo na uzyskanie kąta 90st pod jakim pada światło, kierowca nie będzie miał żadnego wpływu. Zawsze będzie się zmieniać. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie.

Nie jest to takie oczywiste, ale filtr CPL Viofo nie jest wybitny - to oczywiście moje wrażenie.
Jako że nigdy nie odpuszczam przetestowałem go i po regulacji (najlepszy efekt jaki osiągnąłem organoleptycznie):

- statycznie działa dobrze na wprost +-15 do 20 stopni od linii prostopadłej, im dalej od środka nagrania tym efekt jest mniejszy.

- jakbym nim nie kręcił to gdy auto stoi zniwelowanie odbicia kokpitu w moim aucie jest niemożliwe, i nie mówię tu o jakimś spektakularnym efekcie. Najlepszy efekt jaki uzyskałem to 30% redukcji odbicia ale kosztem redukcji odbić na wprost.

- przy szarudze i w nagraniach nocnych pojawia sie ziarnistość i moim zdaniem pogarsza to jakość nagrania.

- w dzień słoneczny nie widzę pogorszenia obrazu, pod warunkiem że zjedziesz EV na -0.3 do -1

- stanowczo uważam że w czasie jazdy ten filtr niewiele pomoże, Bo w mojej A129Duo miałem obydwie kamerki z przodu i jedna miała CPL i na moje oko bez filtra lepiej sobie radziła na EV -0,3

Jeszcze nie odpuszczam....
Zobaczę jak się sprawuje fotograficzny filtr polaryzacyjny Marumi jak go kupie i dotnę go do obudowy z Viofo.

Zaznaczam jeszcze raz, że to są moje subiektywne odczucia dotyczące mojego sprzętu i samochodu. Możliwe że to kwestia nowego auta bo ma nieuszkodzone powierzchnie, a może kwestia kątów odbicia w szybie. Nie mam pojęcia bo z optyki i światła nie jestem znawcą. Przetestowałem tylko to co zakupiłem i moim celem było zniwelować odbicie konsoli i słupków, bo przeszkadzają w słoneczne dni na 30% nagrania od dołu.
Mylić się jest rzeczą ludzką, więc popraw mnie jeśli się mylę Tongue

Było: Eyes Tongue
Było: A119S GPS + Evo128GB + Graphene
Jest: A129Duo GPS + Evo256GB + Graphene
 
Odpowiedz
#30
Założyłem CPL-a, EV-1, ale niestety deszcz uniemożliwia mi jakiekolwiek porównanie. Co mogę potwierdzić, to tyle, że u mnie obudowa nie wchodzi w kadr.
 
Odpowiedz
#31
Filtr jest w porządku, można to zweryfikować patrząc przez dwa obrócone względem siebie o 90 stopni - jest czarno, nic nie przechodzi. Efekty na kamerze są marne, bo po prostu warunki pracy (kąty odbić i kierunki polaryzacji) wykluczają skuteczność. Filtr pomaga jednak redukować odbicia zewnętrzne na wprost (kałuże, szyby aut).

Teraz uwaga: Przy wjeździe do budynku/tunelu w słoneczny dzień, obraz w kamerze jest u mnie taki:

   

W obszarze pośrodku widać od biedy co jest w głębi przed samochodem.
Zdjęcia tego, co widzi kierowca nie zrobiłem, ale zapewniam, że takiego "czystego" obszaru nie ma, przez chwilę widzi się wyłącznie odbicie kokpitu na całej szybie, więc człowiek przyhamowuje i się modli, by nikt mu nie wlazł przed maskę.
(Pół życia kieruję samochodami, ale z takim głupim pomysłem, jak jasne tworzywa pod przednią szybą, zetknąłem się dopiero teraz. Koreańczycy robią teraz najbardziej niezawodne auta, ale nad bezpieczeństwem i ergonomią muszą jeszcze popracować.)

Jakie wnioski?
Otóż jeśli dopuści się do tego, by kamera miała znacznie lepszy obraz niż kierowca, to w razie wypadku prokurator będzie dowodzić na podstawie filmu, że przecież wszystko było doskonale widać.

Co ja zamierzam zrobić?
Filtr na kamerze zostawię, ale albo sprawię sobie do jazdy okulary ze szkłami w pełni spolaryzowanymi (w pełni, a nie symbolicznie, jak niektóre przeciwsłoneczne), albo mocno przyciemnię kokpit. W samochodach rajdowych robi tzw. flokowanie (napylanie elektrostatyczne włosków materiałowych na warstwę kleju), natomiast ja poprzestanę na umocowaniu czarnego aksamitu lub zamszu. To przyciemnienie poprawi obraz w samej kamerze.
 
Odpowiedz
#32
(13-07-2018, 00:52:25)rha napisał(a): To przyciemnienie poprawi obraz w samej kamerze.
I tutaj masz całkowita racje, kiedys Rych33 pisał a nawet prezentował taki uzyskany efekt który działał lepiej na odbicia kokpitu niz najlepszy filtr
 
Odpowiedz
#33
@rha, bardzo dobre uwagi!

dodam tylko, ze zawsze przy nagrywaniu porownan mam wlasnie czarny material pod szyba w samochodzie,
tutaj tez o tym pisalem: http://www.autowrzuta.pl/showthread.php?...5#pid99345

nawet filmy reklamowe producenci nagrywaja z czarna mata pod szyba (nie z filtrem CPL)
zobaczcie co ma pod szyba:

https://www.youtube.com/watch?v=U0JTaiBffk8




[Obrazek: 22.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
[Obrazek: untitlvdv.png]
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości