• Witamy w serwisie AutoWrzuta.pl
  • Zapraszamy na strony naszych Partnerów!
  • Chcesz, żeby Twój film był w tv? Czytaj ogłoszenia!
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak pozbyć się odbić i refleksów
@harusim, kamera automatycznie reguluje EV nawet jak sie ustawi -1 czy -3,
Dlatego kiedy zakladasz filtr widzisz bardziej rozmazane w ruchu objekty bo kamera stwierdzila ze jest ciemniej wiec zwieksza EV (o jakies +1 bo filtr zabral -1), dlatego aby zrekompensowac czasy naswietlenia klatek filmu zaleca sie manualnie odjac EV o tyle o ile kamera go automatycznie zwiekszyla (czyli o jakies -1).
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
[Obrazek: unnamed.png]

Odpowiedz
Dzięki za odzew Smile

Z tego wynika, że rozumowałem jak kamerka. Wink
Już ustawiłem na "-1" i popatrzę, jak to się będzie zachowywać teraz.

A co do regulowania (obracania) samym filtrem, to czy aby go optymalnie wyregulować, można opierać się na sugestiach regulacji w zastosowaniu do aparatów fotograficznych ?
Cytat:Pozostaje jedynie metoda organoleptyczna. Ponieważ największa polaryzacja światła na niebie występuje w kącie 90 stopni od słońca, to początkową pozycję filtra najłatwiej jest ustawić patrząc na niebo. Stań tak by słońce mieć po prawej lub po lewej stronie i skieruj aparat z filtrem na błękitne niebo. Na tym obszarze najprościej ci będzie zaobserwować moment w którym położenie przedniego pierścienia filtra polaryzacyjnego da ci maksymalny efekt przyciemnienia lub rozjaśnienia.

Źródło: http://fotografiadlaciekawych.pl/index.p...ryzacyjny/

Czytając jednak inny poradnik, wynikało by z niego, że filtrem trzeba kręcić "na okrągło" , w zależności od ekspozycji, gdyż ona jest przecież regulowana automatycznie (przez kamerkę)
Cytat:(...) Zmiana ekspozycji wymaga ponownego ustawienia filtru, ponieważ kont światła ulega zmianie. (...)
Źródło : https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&...nv6l7WxgQg

Czy da się zatem ustawić go jakoś 'uniwersalnie' , ale tylko z małymi kompromisami ?
Nie zasuwam !    Prędkość zabija !    Włącz myślenie.

Odpowiedz
A więc tak ... ustawienie ekspozycji na "-1" spowodowało (nie kumam dlaczego) zniwelowanie efektu podwójnego (przesunięcie klatek) zdjęcia - zapewne skutku HDRu, ale jednocześnie obraz stał się mało dynamiczny (jakby zbladł) - porównując go do nagania bez filtra z ekspozycją "0".
Tym samym, dla mnie nie jest to raczej do zaakceptowania.

Pobawiłem się także samym filtrem (kręcąc nim) obserwując obraz statyczny.
Okazało się, że w zależności od zmiany kąta kamerki, względem obserwowanych obiektów, za każdym razem chcąc uzyskać najlepszą ich widoczność, trzeba było delikatnie skorygować ustawienie filtra.

W skrócie, to jeśli jedno widać lepiej, to coś obok widać gorzej - delikatnie kręcąc filtrem, można tylko wybrać, na lepszej widoczności czego, nam najbardziej zależy.
Tym samym dochodzę do wniosku, że nie da się ustawić CPL tak, aby cały kard był poprawiony (skorygowany) jednakowo dobrze.

Tym samym (raczej) skutecznie wyleczyłem się z CPL.
Nie zasuwam !    Prędkość zabija !    Włącz myślenie.

Odpowiedz

Skocz do:

Browsing: 2 gości