Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak pozbyć się odbić i refleksów
#12
Oczywiscie, że ciekawy, ale pierwszypost to wypada napisać tutaj .. :helou:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://autowrzuta.pl/viewforum.php?f=37">http://autowrzuta.pl/viewforum.php?f=37</a><!-- m -->
Jakieś piwko postawić.. :okman: :chlup:
 
Odpowiedz
#13
s3kawek napisał(a):Bardzo podobnie. Cena trochę zaporowa biorąc pod uwagę że folia za arkusz kosztuje 8 zł a wytoczenie takiej tulei to kilkanaście-kilkadziesiąt zł (zależy gdzie) lub kawałek dobrej tektury z której z powodzeniem można to zrobić.
Problemem jest to, że folia z alledrogo ma przezroczystość na poziomie 80% co mocno ogranicza zastosowanie. Nie da się po prostu założyć filtra i zapomnieć, ale trzeba pamiętać o zdjęciu go nocą lub w gorszych warunkach atmosferycznych. Ja zastanawiam się nad zastosowaniem szklanego filtra polaryzacyjnego od aparatu foto. Takie filtry o średnicy 22, 27 lub 30 mm są do kupienia za 20-25 zł, a mocowanie też jakieś można wykombinować. Wydaje mi się, że ich przezroczystość będzie znacznie większa.
 
Odpowiedz
#14
MietasM napisał(a):Problemem jest to, że folia z alledrogo ma przezroczystość na poziomie 80% co mocno ogranicza zastosowanie. Nie da się po prostu założyć filtra i zapomnieć, ale trzeba pamiętać o zdjęciu go nocą lub w gorszych warunkach atmosferycznych. Ja zastanawiam się nad zastosowaniem szklanego filtra polaryzacyjnego od aparatu foto. Takie filtry o średnicy 22, 27 lub 30 mm są do kupienia za 20-25 zł, a mocowanie też jakieś można wykombinować. Wydaje mi się, że ich przezroczystość będzie znacznie większa.

Taki jest urok filtrów polaryzacyjnych że zaciemniają obraz i nic na to nie poradzimy. Nie jest to wina folii a konstrukcji takiego filtra i każdy zabiera ok 1 EV. Mam polara Marumi do lustrzanki i wcale jaśniejszy nie jest.
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#15
s3kawek napisał(a):Taki jest urok filtrów polaryzacyjnych że zaciemniają obraz i nic na to nie poradzimy. Nie jest to wina folii a konstrukcji takiego filtra i każdy zabiera ok 1 EV. Mam polara Marumi do lustrzanki i wcale jaśniejszy nie jest.
Masz oczywiście rację, ale są filtry i "filtry". Różnica w przepuszczalności światła przy takim samym efekcie polaryzacyjnym to czasami nawet 25-30%. Wiadomo, że polaryzator nie przepuści 100% światła, bo nie byłby polaryzatorem, ale dobre szkło pewnie będzie lepsze niż folia. Z drugiej strony porządny filtr nie będzie kosztował 20 zł... Jak ogarnę trochę kamerkę, to zainwestuję w niedrogi filtr np. hama i porównam. Folię już mam.
 
Odpowiedz
#16
Bawiłem się kiedyś w fotografowanie ryb akwariowych i tam odbicia w szybie były o wiele większym problemem niż w przypadku rejestratorów, pamiętam że były 3 proste zasady, których przestrzeganie pozwalało na uniknięcie niepożądanych odblasków:
1) jak największe przybliżenie obiektywu do szkła, zdjęcia robione wręcz "z przyłożenia" do szyby - przyłożenie eliminowało odbicia właściwie w 100%
2) jeśli przyłożenie nie było możliwe, to pamiętanie o zasadzie "kąt padania = kąt odbicia", czyli ustawianie obiektywu pod takim kątem, aby odbicie czy to aparatu, czy przedmiotów znajdujących się w pobliżu, zwłaszcza w jasnych kolorach i źródeł światła (np lampa) wypadało poza kadrem.
3) zasada to właściwie rozwinięcie 2, polega na usunięciu lub przesunięciu odbijających się obiektów tak, aby odbijały się w części szyby której nie obejmuje kadr (pamiętając o kątach padania światła "celuje się" odbiciem w inną część szyby)
Ze względu na konstrukcję większości uchwytów do rejestratorów zwłaszcza przybliżenie do szyby może być trudne, ale warto próbować, może to przynieść nadspodziewanie dobre efekty. Przysunięcie obiektywu do szyby powoduje, że kamera rejestruje znacznie mniejszy obszar w którym może się cokolwiek odbić, więc warto np pochylić uchwyt o 1 czy 2 ząbki żeby przybliżyć kamerę. Przy tym nie warto się kurczowo trzymać horyzontu w środku kadru, czy ustawiania obiektywu tak, żeby nie było widać maski. Rejestratory mają na tyle duży kąt widzenia, że i tak nagra się to co potrzeba, a zamiast np końcówki maski 3/4 kadru będzie wypełniać niebo (lub odwrotnie), co także jest bez sensu, dla tego warto próbować, może się okazać że wyeliminujemy odbicia całkowicie, albo na tyle, że nie będą one uciążliwe. Co do metody 3, to na umiejscowienie niektórych rzeczy, takich jak np kratki nawiewów itp nie mamy wpływu, ale np wożone na półeczce papiery będą się odbijać bardzo mocno, białe pokrowce na zagłówkach na pewno będą się odbijać bardziej niż ciemne, itp. Warto też poeksperymentować z miejscem montażu samego uchwytu - przesunąć go nieco niżej, wyżej, w lewo czy w prawo, zmienić wzajemne położenie rejestratora i nawigacji (jeśli odbija się jej ekran) itp. Czasami takimi prostymi metodami można osiągnąć znacznie więcej niż przy pomocy filtrów, więc na prawdę warto próbować. Również zrobienie czegoś w rodzaju osłony przeciwsłonecznej na obiektów może mieć sens (zwykła tulejka zakładana na obiektyw). Czasem warto też zmienić uchwyt, np jeśli dobrze pamiętam, to Roadrunner 500 z uchwytem Mediatecha od daje się zamontować znacznie bliżej szyby (oryginalny uchwyt ma bardzo długie ramię).
 
Odpowiedz
#17
Witam,

mysle, ze temat godny uwagi, z uwagi na fakt, ze czesto na szybie widac odbicia co potrafi czasem mocno przyslonic nagrywany material,

[Obrazek: out.php?i=670332_advantage-of-cpl-filter.jpg]

dla tych co niewiedza, chodzi tu o specyficzny filtr zwany Polaryzacyjnym lub CPL ktory umozliwia usuniecie takich odbic od czyby i poprawic nasycenie kolorow,
do ciekawostek zaliczyc mozna fakt, ze przy zastosowaniu takiego filtra widzimy nawet osobe siedzaca w samochodzie przed nami (A nie odbicie chmur na przedniej szybie), widac takze co jest pod tafla wody itp, niestety z uwagi ze sam filtr jest wykonany z lekko ciemnego szkla obraz jest ciemniejszy co sprawia ze noc jest bardziej ciemna i nie wszystkie kamery moga nagrac co trzeba,

sam filtr jest maly i sporowadza sie jedynie do odpowiedniej warsrstwy szkla/materialu ktory wystarczy zamontowac na kamerze.


wyglada tak:
[Obrazek: out.php?i=670299_marumi-cir-pl-cpl-d.jpg]

dziala tak:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=n_rUG-2G9aI[/youtube]

[Obrazek: out.php?i=670312_dd5dc3fa-8d33-43bc-b6f8...5f9868.jpg]

[Obrazek: out.php?i=670300_470658800-o.jpg]

[Obrazek: out.php?i=670302_creating-dark-blue-sky-...effect.jpg]

dajcie znac co myslicie i co mysla osoby ktore to maja,
kilka osob na tym forym uzywa takiego filtra, nie bede pokazywal palcami i nazwiskami.

ps: s3kawek co tam slychac?
Zadbajmy o forum - nie róbmy śmietnika, bo potem z porządkami rożnie to bywa
 
Odpowiedz
#18
Ja mam takie okulary przeciwsłoneczne Smile
 
Odpowiedz
#19
takie małe ALE od fotografa amatora posiadającego filtr CPL. aby zniwelować odbicia/refleksy trzeba ten filtr "ustawić" z tego względu jest on ruchomy, można nim kręcić. Nie ma z tym problemu przy fotografowaniu, ale przy wideo już może być problem.
Zle ustawiony filtr jeszcze bardziej pogorszy obraz z kamerki.
Na filmiku pojazd stoi nieruchomo, chciałbym zobaczyć jak to wygląda w ruchu, gdzie kąt padania światła/refleksy zmiania się cały czas.
W okularach przeciwsłonecznych stosuje się inny typ filtra polaryzacyjnego (filtr liniowy) CPL to filtr kołowy. Natomiast filtry liniowe mało nadają się do fotografii/wideo poprzez zakłócanie np. automatyki ostrości
[Obrazek: 163720.png]
 
Odpowiedz
#20
Mam taki filtr do swojej kamerki, używam go rzadko, tylko w słoneczne dni.
Tak jak napisałeś, szkło ma ciemniejsze, w nocy i w pochmurne dni obraz jest wyraźnie gorszy.
Ale jak za to słońce mocno daje, to sprawdza się bardzo dobrze Smile

Ma pierścień do kręcenia szkłem i ustawiania filtra aby było jak najmniej refleksów.
Taki filtr i tak nie działa w całym zakresie kąta widzenia kamerki, jak ustawisz na środku brak refleksów, to na brzegu obrazu lekko się pojawiają.
Nie kłóć się z głupim, bo zniży Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
[Obrazek: icon3.png]
[Obrazek: 294579.png]
Pkt. 0 (odpukać, jeszcze nigdy nie było, od początku istnienia punktów)
 
Odpowiedz
#21
siwyjac napisał(a):takie małe ALE od fotografa amatora posiadającego filtr CPL. aby zniwelować odbicia/refleksy trzeba ten filtr "ustawić" z tego względu jest on ruchomy, można nim kręcić. Nie ma z tym problemu przy fotografowaniu, ale przy wideo już może być problem.
Zle ustawiony filtr jeszcze bardziej pogorszy obraz z kamerki.

Jako fotograf amator posiadający filtr polaryzacyjny i jako użytkownik filtra CPL liniowego w kamerze pozwolę się z Tobą nie zgodzić.
O ile w fotografii są różne potrzeby i raz chcemy uwydatnić odbicia a innym je wyeliminować to możliwość obracanie jest bardzo potrzebna. W kamerze przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie odbić deski rozdzielczej i liniowy doskonale się sprawdza. Oczywiście nie eliminują 100% ale na tyle skutecznie że już nie przeszkadza.
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#22
:helou:

Ja do pewnego czasu nie zauważałem problemu odbić - dopóki żona nie położyła ulotek na kokpit. Ale z reguły nie lubię jak coś mi się wala po kokpicie więc mam tam raczej porządek i nie mam problemu z odbiciami ze środka auta Smile, ale sam filtr w sumie ciekawa i fajna sprawa nie wiedziałem, że coś takiego istnieje.
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości