Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak pozbyć się odbić i refleksów
#23
mam taki filtr i jestem zadowolony az do momentu kiedy zapada ciemnosc, niestety w nocy obraz jest bardzo ciemny a po za miastem prawie nic nie widac.

w dzien nie da sie ukryc, ze jest rewelacja a samo dzialanie filtra jest "magiczne" i nawet odbicia ktore golym okiem sa widoczne zostaja usuniete, co robi duze wrazenie a jakos obrazu znaczaco sie poprawia.

tak jak napisales, widac takze osoby siedzace w samochodzie (brak odbicia chmur na przednich szybach aut),

jedno co moge zasugerowac to filtr z czarna ramka, poniewaz ja akurak zakupilem ze srebrna co sprawia ze filtr jak i cala kamera jest bardzo widoczna z zewnatrz auta.

[Obrazek: out.php?i=670678_20131002-181153.jpg]

[Obrazek: out.php?i=670679_20131002-181207.jpg]

[Obrazek: out.php?i=670680_20131002-181214.jpg]

[Obrazek: out.php?i=670681_20131002-181228.jpg]

dobry temat :okman:

s3kawek napisał(a):
siwyjac napisał(a):takie małe ALE ...przy wideo już może być problem.
Zle ustawiony filtr jeszcze bardziej pogorszy obraz z kamerki.

pozwolę się z Tobą nie zgodzić.... liniowy doskonale się sprawdza.
zgadzam sie ze slawkiem, liniowy filtr sprawdza sie doskonale,
jedynie w nocy jest za ciemno, ale tego nie da sie uniknac,
filtr robi co trzeba, odbic brak!

polecam kazdemu kto lubi zbierac pod szyba mandaty i bilety :hehe:
ale tylko w dzien
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
[Obrazek: untitlvdv.png]
 
Odpowiedz
#24
A skąd Ty masz taki fajny polar?
Ja to musiałem sam rzeźbić.
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#25
s3kawek napisał(a):A skąd Ty masz taki fajny polar?
Ja to musiałem sam rzeźbić.
a kupilem kiedys na ebayu, problem w tym ze srebrny i ze w oczy sie rzuca.
dalem okolo 45zl

Firma "KOOD 30mm Circular PL"

teraz jest drozszy pewnie dlatego ze ludzie "biora"...

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ebay.co.uk/itm/Kood-Pro-30mm-Circular-Polariser-Filter-Polarizing-/120637343676?pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters_JN&hash=item1c168bc7bc">http://www.ebay.co.uk/itm/Kood-Pro-30mm ... 1c168bc7bc</a><!-- m -->

tutaj mozna kupic czarny,
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
[Obrazek: untitlvdv.png]
 
Odpowiedz
#26
s3kawek napisał(a):Jako fotograf amator posiadający filtr polaryzacyjny i jako użytkownik filtra CPL liniowego w kamerze pozwolę się z Tobą nie zgodzić.
Jako fotograf amator chciałbym się zapytać Ciebie jaki to jest filtr CPL liniowy?
CPL = Circular polarizers = polaryzator kołowy
Filtr polaryzacyjny liniowy (nie wiem czy stosuje się skrót LPL) = polaryzator liniowy
To są dwa inaczej zbudowane filtry, posiadające inne cechy.
I nie prawdą jest, że liniowy wystarczy założyć i nie trzeba kręcić.

p.s. stosowanie polaryzatora gdy mamy światło z za pleców/w twarz ma znikomy efekt, bo światło jest naturalnie prawie spolaryzowane, a wiadomo że rzadko samochodem poruszamy się tylko w jednym kierunku
 
Odpowiedz
#27
VRx napisał(a):Jako fotograf amator chciałbym się zapytać Ciebie jaki to jest filtr CPL liniowy?
CPL = Circular polarizers = polaryzator kołowy

Ja się z rozpędu pomyliłem a Ty się czepiasz pierdół Big GrinD

Cytat:p.s. stosowanie polaryzatora gdy mamy światło z za pleców/w twarz ma znikomy efekt, bo światło jest naturalnie prawie spolaryzowane, a wiadomo że rzadko samochodem poruszamy się tylko w jednym kierunku

Bardzo ciekawa teoria. Wróć na początek tego wątku i zobacz trzecie i czwarte zdjęcie i zwróć uwagę na słońce na górze kadru (w twarz) i wytłumacz ten fenomen polegający na wyeliminowaniu refleksów.
Poza tym kokpit ma bardzo chropowatą, nieregularną fakturę a przez to promienie odbijają się we wszystkich kierunkach a nie tylko liniowo słońce/twarz.
Daleki jestem od przekonywania Ciebie czy kogoś innego do używania polara bo po pierwsze nie mam w tym żadnego interesu a po drugie zwyczajnie mi to wisi czy ktoś inny go stosuje czy nie Confusedtpsml:
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#28
s3kawek napisał(a):Bardzo ciekawa teoria. Wróć na początek tego wątku i zobacz trzecie i czwarte zdjęcie i zwróć uwagę na słońce na górze kadru (w twarz) i wytłumacz ten fenomen polegający na wyeliminowaniu refleksów.
Poza tym kokpit ma bardzo chropowatą, nieregularną fakturę a przez to promienie odbijają się we wszystkich kierunkach a nie tylko liniowo słońce/twarz.
Daleki jestem od przekonywania Ciebie czy kogoś innego do używania polara bo po pierwsze nie mam w tym żadnego interesu a po drugie zwyczajnie mi to wisi czy ktoś inny go stosuje czy nie Confusedtpsml:
Sprawa jest bardziej złożona, gdyż ja pisząc w poprzednim poście mówiłem o efektach polaryzacji z czysto fotograficznego punktu widzenia.
Efekt widoczny na zdjęciach z pierwszego postu to jeden z dodatkowych efektów zyskiwanych przy używaniu polara, mianowicie fotografowanie przez szybę. Niweluje odbicia na szybie, i tylko dlatego w tym przypadku że szyba nie jest równolegle do soczewki/matrycy, dodatkowo mamy ostry kąt między szybą i deską i między promieniami słońca a deską i szybą.
Natomiast zobacz sobie odbicia w desce rozdzielczej:
1 i 2 zdjecie, gdy światło pada z boku, nie bezpośrednio na wprost, dużo więcej odbić zostało zniwelowanych przez filtr
na 3 i 4 już efekt nie jest tak silny na samej desce i to jest właśnie to o czym pisałem. Efekt polara jest największy przy padaniu świadła pod kątem 90 stopni do kierunku w którym filmujemy/fotografujemy. Natomiast na wprost efekt jest najsłabszy.
Upraszczając, gdybyś nie miał szyby przed obiektywem to na 3 i 4 zdjęciu różnica byłaby dużo mniej znacząca, obraz na 4 byłby głównie ciemniejszy.
I nie neguję używania polara jako samego używania, jak to mylnie odebrałeś. Natomiast twierdzę, że używanie tego filtra nie sprowadza się do założenia i już. Zmiana kierunku może często wymagać pokręcenia filtrem co powoduje że używanie kamery zaczyna stwarzać zagrożenie jak używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.
 
Odpowiedz
#29
VRx napisał(a):ja pisząc w poprzednim poście mówiłem o efektach polaryzacji z czysto fotograficznego punktu widzenia.

Wątek oraz samo forum jest ściśle związane z rejestratorami więc piszę konkretnie o zastosowaniu w rejestratorach i nie rozwodzę się nad zastosowaniami w tradycyjnej fotografii.

VRx napisał(a):Efekt widoczny na zdjęciach z pierwszego postu to jeden z dodatkowych efektów zyskiwanych przy używaniu polara, mianowicie fotografowanie przez szybę. Niweluje odbicia na szybie, i tylko dlatego w tym przypadku że szyba nie jest równolegle do soczewki/matrycy, dodatkowo mamy ostry kąt między szybą i deską i między promieniami słońca a deską i szybą.

Przecież właśnie chodzi o odbicia na szybie które są uciążliwe i czynią obraz sceny "przykryty" odbiciem deski. Co mnie obchodzi deska rozdzielcza, a niech się od niej odbija, nie potrzebuje widzieć jej faktury bez odbicia.


Cytat:Upraszczając, gdybyś nie miał szyby przed obiektywem

Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem. Póki co szyby są w większości samochodów więc trzymajmy się tego. Kup rejestrator, kup polara, zamontuj i poeksperymentuj, wtedy zmienisz zdanie o kręceniu nim.
Z której strony nie padałyby promienie to i tak efekt jest zdecydowanie lepszy niż bez filtra.
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#30
s3kawek napisał(a):Wątek oraz samo forum jest ściśle związane z rejestratorami więc piszę konkretnie o zastosowaniu w rejestratorach i nie rozwodzę się nad zastosowaniami w tradycyjnej fotografii.
Czy to będzie wątek o rejestratorach, o kamerach dv, aparatach fotograficznych czy nawet o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi to fizyka zawsze jest taka sama, podobnie jak zasady stosowania filtrów podczas rejestracji obrazów foto/wideo.
To co napisałem poprzednio jest zagadnieniem ogólnym dotyczącym podstaw, w powyższym poście opisałem Ci szczegółowiej odnosząc się do konkretnej sytuacji którą sam zaprezentowałeś. A żeby zgłębić temat dokładnie należałoby tu zamieścić pewnie kilka wykładów z fizyki.

s3kawek napisał(a):Przecież właśnie chodzi o odbicia na szybie które są uciążliwe i czynią obraz sceny "przykryty" odbiciem deski. Co mnie obchodzi deska rozdzielcza, a niech się od niej odbija, nie potrzebuje widzieć jej faktury bez odbicia.
Odbicia w szybie to jeden z szeregu rzeczy z którymi może pomóc filtr polaryzacyjny, ale to nie jest ani główna ani jedyna jego funkcja. Ponadto jak każdy kij ma dwa końce, filtr polaryzacyjny zabiera światło, przez co przyciemnia obraz rejestrowany, czy to będzie fotografia czy film. Przy stałej tej samej wartości ekspozycji ilość światła padającej na matrycę bez filtra i z filtrem jest inna, przez co obraz bez filtra będzie "jaśniejszy". Można skorygować ekspozycję automatycznie lub ręcznie co spowoduje wyrównanie jasności obrazu z filtrem w stosunku do tego bez filtra, tylko że te parametry w kamerze i aparacie mają swoje granice i nie są z gumy. W pewnym momencie nie da się już nic zrobić, co zauważyłeś chyba w pochmurne dni/wieczorem. Co za tym idzie dalej, słonce świecące w obiektyw powoduje że automatyka kamery (rejestratora) rejestruje zwiększoną ilość światła i z racji że nie jest to profi kamera, działa na automacie, spróbuje skorygować ilość światła przyciemniając obraz na podstawie założonego algorytmu, to natomiast powoduje tak niepożądany efekt cienia (zaciemnienia) jaki zapewne zaobserwujesz jadąc pod słonce za innym pojazdem w okolicach jego np. tablicy rejestracyjnej co spowoduje niemożność lub mocno utrudni jej odczytanie. I tu polar pod słonce może nie pomóc a szkodzić. Pamiętać też należy, że oprócz zadziałania automatyki przyciemniającej obraz filmowany pod słońce to dodatkowo założony filtr zabiera nam światło. Generalnie jedną z cech polara jest poprawa kontrastów, a kontrast to nic innego jak różnica między światłem a cieniem.
Uwierz, że używam filtra polaryzacyjnego kołowego (CPL) z aparatem fotograficznym ie nie raz miałem okazję fotografować podczas zmieniającego się kąta padania światła, wiem na ile wymaga mierzenie, celowanie, z jednoczesnym kręceniem filtrem, a do tego dochodziłoby prowadzenie auta...
Co nie znaczy że neguję filtr polaryzacyjny, jak już pisałem wyżej i jeszcze raz powtarzam, nie neguję, ale to nie jest coś co się zakłada i zapomina, jak rejestrator sam w sobie.
 
Odpowiedz
#31
Jeżeli ma byc stosowane w rejestratorze to musi być coś, co się raz zakłada i jest. Z tego co pisze s3kawek to jednak można tak z tego korzystać z całkiem dobrym efektem. I jak nie patrzeć to głównym zadaniem filtra w rejestratorze samochodowym jest ograniczenie odbić deski w szybie niezależnie od tego co jeszcze on może dać.
[Obrazek: stetoskopylenkamaly2.jpg]
 
Odpowiedz
#32

Nie chce mi się pisać referatów w odpowiedzi na wszystkie wg mnie nieprawdziwe informacje. Wspomnę tylko że skoro filtr polaryzacyjny zabiera światło (to akurat prawda ale zabiera ok 1 EV co nie jest żadnym problemem) to zabiera też to światło w linii prostej ze słońca oraz co bardzo ważne mocno odcina światło odbite od deski i rzucone na szybę więc rozpiętość tonalna sceny jest mniejsza.
Jak pojawi się słońce, zrobię kółeczko po parkingu z filtrem i bez żebyś zobaczył jak to wygląda pod każdym kątem padania światła i wtedy zobaczysz jak bardzo się mylisz.
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#33
[photo]http://garazmarcina.waw.pl/trefl_shoebox/img/004_009.jpg[/photo]

Ja proponuje cos takiego Big Grin
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości