Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odblaski poza obszarem zabudowanym...
#45
BernardLenartowicz napisał(a):Osoba, która wynajmowała znajomemu samochód powiedział, że wie, iż w sądzie ciężko udowodnić, że pieszy miał źle założone odblaski, czy też był źle widoczny.

Na jezdni poza strefą zamieszkania i przejściem dla pieszych, to pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi i to on ponosi winę za ewentualny wypadek - jeśli nie ma pobocza, to musi opuścić jezdnię, aby przepuścić pojazd (art. 11. 1. ustawy PoRD).

Odblaski nie są wymagane, jeśli pieszy porusza się wyłącznie po drodze dla pieszych, lub po chodniku.

A co do udowadniania czegokolwiek - wystarczy nagranie z kamery. Dlatego bez niej się nigdzie samochodem nie ruszam - już raz uratowała mi zadek i się zwrócił jej zakup.
 
Odpowiedz
#46
Zdecydowanie popieram ten pomysł. Pojawiły się głosy, że odblaski są niewystarczające. Trudno się z tym zgodzić, bo wiele odblasków i odzieży nie posiada atestów, które teoretycznie gwarantują minimalny poziom widoczności. Ja akurat często jeżdżę na rowerze i jeżdzę w kurtce odblaskowej Proviza. Ostatnio ją przetestowałem w nocy poza miastem i jest rzeczywiście widoczna. Przy zachowaniu przepisowej prędkości na pewno zdążymy wyminąć rowerzystę.

Obowiązek noszenia odblasków przez rowerzystów moim zdaniem powinien być również w mieście. Jeżdzę też samochodem i czasami na prawdę trudno jest dostrzec rowerzystę zwłaszcza jak jedzie szybko i przejeżdza na zielonym, a ja mogę warunkowo skręcić. Już kilka razy mało brakował abym skosił takiego delikwenta Sad

[ATTACHMENT NOT FOUND]
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości