• Witamy w serwisie AutoWrzuta.pl
  • Zapraszamy na strony naszych Partnerów!
  • Chcesz, żeby Twój film był w tv? Czytaj ogłoszenia!
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giodo i kamery
Miałem kiedyś niewielkie zdarzenie w maju 2013 - byłem prawie wcale poszkodowanym - a że sprawca nawiał i to w dodatku na czerwonym, to ... zaszedłem z kopią na CD filmu na policję, gdzie spisano moje zaznanie.
(Mój Prestigio HD1 nie ma GPS)
Sprawę skierowano do prokuratury a ta wysłała to do sądu.
Na rozprawie nie byłem i nawet nie wiem jak to się skończyło.
Jako, że miałem dostać informację na piśmie o finale (a nie otrzymałem) chyba podjadę któregoś dnia na policję i się dowiem.

Skoro prokurator uznał, że taki film jest dowodem, to niewykluczone że i sąd tak myślał. :wink:
Nie zasuwam !    Prędkość zabija !    Włącz myślenie.

Odpowiedz
ale odbiegliście od tematu (dziwne ze moder tego nie wywalił).
Postaram się nadto nie rozpisywać.
Do wykroczenia niezbędnym jest ustalenie miejsca i czasu wykroczenia.
Jednak dowód to nie tylko nagranie. Dowodem są też np. zeznania świadków, którzy wskażą kiedy i gdzie to było (więc GPS nie jest w tym przypadku niezbędny).
Sama wartość dowodowa z takiego GPS jest dosyć marna. Czas na kamerce może być błędnie ustawiony, natomiast GPS nie wskazuje dokładnej prędkości (kto zwraca na to uwagę podczas jazdy chyba sam zauważył, że dane podawane są często z opóźnieniem i uśrednione, po za tym często też odbiegają od wartości na liczniku). Oczywiście może to być w jakimś stopniu pomocne, a sąd swobodnie ocenia dowody i od niego będzie zależało jak to zinterpretować, jednak w tym przypadku określenie prędkości przez biegłego na podstawie samego nagrania obrazu będzie dużo dokładniejsze. Podważane są czasami prędkości mierzone na podstawie urządzeń które do tego służą, a co dopiero jakiegoś GPS w kamerce, który ani nie jest homologowany, ani też do tego nie służy służy.
Tak więc GPS pokaże nam gdzie zdarzenie miało miejsce (ale w 99% wystarczą do tego nasze zeznania), może tez pełnić rolę pomocniczą przy określeniu zbliżonej prędkości, ale można to zrobić dokładniej i lepiej z jego pominięciem. To jest raczej bajer dla użytkownika który może w różny sposób to wykorzystywać, niż jakiś konkretny dowód (wiele więcej daje samo nagranie obrazu)

Odpowiedz
baconp napisał(a):To ja zapytam o użyteczną informację w sprawie np procesu sądowego kamera z GPS czy bez.
Jak to jest z praktyki? Czy i tak jest powoływany biegły który sprawdza oryginalność nagrania i czy rzeczywiście kolizja miała miejsce w danym miejscu niezależnie czy mamy gps czy nie. Czy jest taki temat na forum , artykuły itp

GPS to gadżet który sam w sobie nie jest żadnym dowodem ale na podstawie koordynat nagranych na filmie można namierzyć miejsce i łatwo to zweryfikować. Prędkość rzeczoznawca łatwo określi na podstawie infrastruktury bo wystarczy że obliczy czas od jednego punktu do drugiego i ma prędkość.
[Obrazek: bErt89d.jpg]

Odpowiedz
W gazetach sama sensacja. Teraz przeniosło się to na social media.

Odpowiedz

Skocz do:

Browsing: 1 gości