• Witamy w serwisie AutoWrzuta.pl
  • Zapraszamy na strony naszych Partnerów!
  • Chcesz, żeby Twój film był w tv? Czytaj ogłoszenia!
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa
Witam wszystkich i piszę z prośbą o poradę. Kierując samochodem osobowym doszło dziś do kolizji z TIRem.

Sytuacja wygląda tak, że jadę lewym pasem ruchu, zrobiło się wolne bo samochody jadące przede mną zjechały na właśnie rozpoczynający się pas do zjazdu w lewo więc wcisnąłem gaz i do przodu bo miałem zielone. W tym momencie ze skrajnie prawego TIR postanowił wyprzedzić hamujący autobus i zaczął zmieniać pas ruchu. Zahamowałem jednak ciężarówka przejechała się po całym moim boku (od zderzaka przedniego aż po tylne drzwi).

Wezwaliśmy policję i tu zaczyna się ciekawostka. Policja orzekła winę osobówki czyli moją. Nie zaproponowano mandatu a skierowano wniosek do sądu ze wskazaniem na mnie.
Jako podstawę przyjęto zeznania kierowcy TIRa, który twierdzi, że nie wie skąd mu wyskoczyłem i nie było mnie widać.

Dodatkowo uznano, że TIR ma uszkodzenia tylko tylnej części więc na pewno to on pierwszy był na tym pasie a ja musiałem skądś wjechać w niego.
Dla potrzeb dowodowych wykonałem zdjęcia gdzie TIR uszkodzony jest od połowy, trzy ostatnie koła noszą ślady kontaktu z moim pojazdem.
Jeżeli nie podjąłbym hamowania to uszkodzenia zaczynałyby się na wysokości kabiny.

Sprawa jest świeża, czekam na wezwanie na komendę celem przesłuchania. Pytanie moje jest następujące - co robić? Bo nawet kierowca TIRa przyznał się, że zmieniał pas ruchu i mnie nie widział jednak on uważa, że ja wyskoczyłem zza niego kiedy on już był prawie cały na pasie obok.

Odpowiedz
Wszystko ładnie, pięknie, tylko filmu brak ... Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy na skrzyżowaniu, gdzie doszło do kolizji działa monitoring. W przeciwnym wypadku, mamy tradycyjnie: słowo przeciw słowu.
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806

Odpowiedz
Dokładnie tak - dlatego tu jest grono dziwaków wożących kamery. Bez nagrania i ze słowem policji przeciwko słabo to widzę. Wrzuć zdjęcia uszkodzeń - może zobaczymy na nich, co policjanci mieli na myśli.

Odpowiedz
Kolega Pana tirowca podobno miał kamerę i nagrał całe zdarzenie jednak policjant stwierdził, że nie ma potrzeby ani go oglądać ani zabezpieczać bo wszystko jest jasne.
Chyba domyślacie się, że jak kierowca ciężarówki usłyszał kogo policjant uznał winnym to o nagraniu szybko zapomniał a i do kolegi numer przepadł.

Co do uszkodzeń to na moim pojeździe są dokładnie na długości 3 metrów.
Dodatkowo widać zdjęty zderzak i ślady po obrysówce z Tira, która szorowała po moich szybach i słupkach i zostawiła ślad od wewnętrznej strony przedniego słupka. Ewidentnie widać, że w momencie kontaktu hamowałem.
Kierowca TIRa cały czas potwierdzał swój manewr, że zmieniał pas ruchu jednak podkreślał, że nie wie skąd się wziąłem.

Odpowiedz
@wojtek2009
Ponawiam pytanie: sprawdziłeś, czy w miejscu kolizji nie ma monitoringu ?

Odpowiedz
@wojtek2009 a Ty nie masz nagrania ?? Confusedhock2:
Nie zasuwam !    Prędkość zabija !    Włącz myślenie.

Odpowiedz
Monitoringu brak akurat w tym miejscu. Moja kamerka zrobiła mi psikusa i mam plik uszkodzony czyli nie mam nagrania.

Odpowiedz
wojtek2009 napisał(a):Kolega Pana tirowca podobno miał kamerę i nagrał całe zdarzenie jednak policjant stwierdził, że nie ma potrzeby ani go oglądać ani zabezpieczać bo wszystko jest jasne.

To zdanie polecam pod rozwagę wszystkim, którzy twierdzą, że w polskiej policji pracują sumienni funkcjonariusze ...

Milicjant mógł zaniechać oglądania materiału z monitoringu (do tego zawsze może wrócić sąd), jednak jego psim obowiązkiem było zebraniem maksimum materiału od postronnych świadków. Cóż, jak wielu z nich, mu się też nie chciało. Co tam problem Kowalskiego ... przecież on i tak musi sobie poradzić. :anyproblem:

Odpowiedz
To że plik masz uszkodzony nie znaczy że nic z niego nie można odczytać. Biegły sądowy powinien sobie poradzić z tym.
Samemu też możesz poszukać programów takiego typu jak ten <!-- m --><a class="postlink" href="http://grauonline.de/cms2/?page_id=5">http://grauonline.de/cms2/?page_id=5</a><!-- m -->

Odpowiedz
Mi się wydaje, że sąd uzna go winnym (jeśli to nie jest znajomy kogoś i było jak opisujesz), skoro on zmnienia pas, to musi ustąpić wszystkim którzy się na nim znajdują, nie ważne czy legalnie czy nie. Jeśli Ty byłeś na pasie to kierowcy TIRa nie powinno obchodzić skąd, bo Ty już tam byłeś.

Odpowiedz
okoniowaty napisał(a):Mi się wydaje, że sąd uzna go winnym

Właśnie... wydaje Ci się :-(
W sądzie pracują takie same lenie jak w policji. Wskazanie winnego przez milicjantów, to dla sądu prawie jak wyrocznia. Sędzia lub sędzina zrobi groźną minę i tak sformuje wyrok, że Kolega z forda dogłębnie zrozumie, co znaczy sprawiedliwość ludowa (taka obowiązuje w Polsce nieprzerwanie od 1945 r.).

Odpowiedz

Skocz do:

Browsing: 1 gości